Klima v Japonsku

Mírná zima, krásné jaro, horké a vlhké léto, příjemný podzim. Japonsko je krásné v každé roční době. Nebo ne? Pojďme se podívat na japonské klima trochu podrobněji.

Japonsko leží na úplném okraji asijské monzunové oblasti, což činí jeho počasí mírným a poměrně vlhkým. Je třeba si však uvědomit, že celá země se táhne od severu na jih v poměrně velké délce, takže klima na severu Hókkaida je o dost odlišné než na jihu Kjúšú (nebo ještě více na Okinawě), případně jsou znát i určité rozdíly mezi pobřežím západním (u Japonského moře) a východním (směrem k Tichému oceánu). Většinu regionů ve střední a jižní části Japonska lze řadit k vlhkému subtropickému klimatu.

Během roku v Japonsku spadne poměrně dost srážek. V zimě se pohoří u Japonského moře a Hókkaidó, případně další severnější oblasti, pokrývají sněhem, takže je možné vyrazit i za zimními sporty. Na začátku léta (od května do července, v závsilosti na oblasti) lze zase zakusit období dešťů, tzv. cuju. Na podzim pak (během září či října) často přicházejí hrozivé tajfuny, které postihují zejména jižní části země.

Jaro je většinou slunečné a teplé, což ovšem v květnu přeruší období dešťů. Léto bývá často až nesnesitelně horké a vlhké. Průměrná teplota se pohybuje kolem 25 stupňů Celsia. Podzim, zejména říjen, je vcelku suchý a zalitý sluncem, v listopadu se již citelně ochlazuje a může více pršet (nebo na severu i sněžit). Zima bývá většinou mírná, ale v severních oblastech může být velmi chladná. Průměrná zimní teplota je cca 5 stupňů Celsia.

Počasí občas může být opravdu nevyzpytatelné a Japonci tak musí čelit přírodním katastrofám v podobě tropických bouří, záplav, zemětřesení , cunami nebo sopečných erupcí.

A kdy je tedy nejlepší období k návštěvě Japonska? Doporučuji jarní období mezi dubnem a začátkem června. Klima je v tu dobu mírné (s teplotami kolem 20 stupňů), bývá poměrně sucho a samozřejmě se v této době může člověk pokochat pohledem na rozkvetlé sakury. Na druhou stranu, v období letních prázdnin, tedy během července či srpna, do Japonska raději nejezděte. Museli byste se s největší pravděpodobností potýkat s výše zmíněným obdobím dešťů a teplotami mnohdy přesahujícími 35 stupňů Celsia. K tomu všemu se pak můžou přidat i bouře a tajfuny.

Zdroje:
https://www.mlit.go.jp/river/basic_info/english/land.html
https://www.weather-atlas.com/en/japan-climate#climate_text_1
https://www.data.jma.go.jp/gmd/cpd/longfcst/en/tourist_japan.html

Kam dál: